Vřetenové sekačky se těšily velké oblibě před několika lety a jejich obliba od roku 2012 lehce opadla, nicméně stále mají své místo na trhu pro ty, kdo chtějí mít perfektní trávník a výrazně tišší práci na zahradě. Od roku 2010 se ale množství typů a celkový výběr vřetenových sekaček výrazně zvýšil, takže jak si ve dnešní plejádě modelů vybrat a na co se dívat?

Jak velkou plochu budeme sekat?

Toto je asi nejzásadnější otázka v rámci výběru sekačky všeobecně. Například pokud má zahrada 1000 m2, tak ruční vřetenová sekačka asi není tou nejlepší volbou, bohužel. Ale pokud je zahrada rozdělená na dvě zóny, z nichž jedna je užitková, tedy nevyžadujeme u ní stoprocentní trávník, a druhá oblast je spíše pro posezení a relaxaci, dostáváme se do velikosti kolem 400 m2, a to je již rozsah ve kterém lze v domácím prostředí vřetenovou sekačku snadno využít bez velké časové a energetické investice.

S motorem nebo bez motoru?

Běžně lze na trhu koupit čtyři typy vřetenových sekaček – ruční, elektrické, elektrické na akumulátor a motorové. Nyní se ale kompletně vyhneme motorovým, jelikož ty jsou určené pro profesionální využití na hřištích či v parcích a jejich cenovky od 40 000 tomu odpovídají.

Důležitou otázkou tedy je, kolik jsme ochotni investovat vlastní energie v porovnáním s energií elektrickou. Lze říci, že zahradu kolem 300 m2 lze posekat během cirka 30 až 40 minut s ruční sekačkou. Je ale třeba dodat, že je lepší, tedy kromě některých tropických týdnů v roce, sekat s ručním typem dvakrát až třikrát týdně. Toto je samozřejmě ovlivněno mnoha faktory a trávu občas slyšíme růst a občas na ní můžeme týden koukat o on ani centimetr. Nicméně s ruční vřetenovou sekačkou se dlouhá tráva seká velmi obtížně, a tak je třeba ušetřit si námahu a spíše investovat půl hodinky až hodinu týdně extra do údržby trávníku.

Elektrické vřetenové sekačky, a to ať na akumulátor nebo síťové, si poradí i s o něco delším trávníkem, ale klasickým elektrickým či motorovým sekačkám se stále nevyrovnají, ale výrazně ulehčí práci oproti ručním sekačkám. Je třeba zdůraznit že elektrické vřetenové sekačky nemají pohon a stále je třeba je tlačit v před, nicméně nože jsou poháněny motorkem, a tak je sekání preciznější a rychlejší a není teda téměř nikdy třeba projíždět jakékoli místo znovu, což se u ručních vřetenových sekaček stává relativně často. Cenově jsou na tom sekačky s motorem samozřejmě výš. Co se hluku týče tak jsou o něco tišší než běžné elektrické sekačky, a to kvůli nižšímu výkonu a jinému systému sekání.

Je třeba koš?

Ano i ne. Pokud plánujeme sekat pravidelně dvakrát až třikrát do týdne tak můžeme ponechat posekanou trávu jako mulč, ale také můžeme mulč nechávat pouze v teplejších týdnech či příležitostně a z posekané trávy si vytvořit všeobecně bezproblémový a praktický kompost, a na to je třeba koš. Většina vřetenových sekaček se již s košem prodává, a pokud ne, lze koš běžně dokoupit později. Je ale výrazně lepší mít možnost připojit koš než ji nemít.