Na dnešním trhu se již kultivátory zabydlely. Už řádnou dobu si hromada zahrádkářů uvykla na přípravu trávníku na jaře a na podzim kultivátorem na trávu, ale je tu více druhů a mnoho lidí na ně ještě nenarazilo.

Travní kultivátor/vertikutátor

Jedná se o nejčastěji viděný a prodávaný typ kultivátoru. Většinou jde o stroj s menším výkonem, jedním až dvěma páry kol a výškou nastavitelnou v rámci přibližně centimetru, cílem je totiž záběr v hloubce 2 až 3 centimetrů. Pokud není země rovná, vertikutátor jí pomůže srovnat jenom velmi malinko, ale trávník to na vyvýšených místech pozná. Cílem tohoto stroje je totiž prokypřit půdu v trávníku bez výrazného narušení kořenového systému, a tak dovolit vodě a případně hnojivům dostat se lépe ke kořenovému systému. Druhým úkolem tohoto stroje je odstranění travní plsti (staré trávy) a mechu z trávníku, čímž se zvýší celková kvalita porostu.

Kvůli náročnosti na trávník a narušení půdy, které by v létě vedle k vyššímu prosychání, se doporučuje kultivovat těmito stroji trávník dvakrát do roka – na jaře a na podzim. Cena takovýchto systémů se pohybuje od 2000 nahoru, ale u levnějších vertikutátorů člověk občas neví, jestli vydrží i třeba jenom dvě sezóny.

Jednoúčelové kultivátory

Travní kultivátory by měli zapadat do této kategorie, ale kvůli jejich oblibě pro ně byla vytvořena vlastní kategorie. Zbytek jednoúčelových kultivátorů je uzpůsoben často atypickým činnostem nebo činnostem vídaným pouze jednou až dvakrát do roka. Zářným příkladem užití takovéhoto stroje je kultivace záhonů, která je většinou vykonávána na jaře a na podzim, kdy na jaře se půda kypří a připravuje k výsadbě a na podzim většinou prohnojuje. Hodně lidí si pamatuje jara a podzimy s bolavými zády kvůli týdenní práci s motykou, ale kultivátory dovolují přípravu záhonů stlačit do jediného dne, a navíc bez výrazné námahy. Je ale třeba určit správný výkon a velikost kultivátoru, jelikož na 50 m2 brambor je třeba jiné síly než na 25 m2 rajčat.

Zajímavým typem je kultivátor pro boční sekání, který dovoluje krásně ořezávat hrany trávníků a záhonů, čímž řeší ten neustálý boj mezi krásou člověkem vytvořeného návrhu a přírodou, která se neustále vzpouzí našemu plánu pro dokonalou terasu nebo předzahrádku.

Záleže na výkonu se výrazně mění i cena zařízení, která se může pohybovat od 3000 do 20000, ale kromě ceny je ještě potřeba zamyslet se nad tím, jaký stroj utáhneme sami. Někdo, kdo váží 50 kg se nadře s kultivátorem víc než někdo, kdo má 100 kg, a navíc je pro lehčího člověka téměř nemožné utáhnout výkonnější kultivátor.

Víceúčelové kultivátory

Tento typ rotavátorů je, jak už název napovídá, vhodný pro více činností, ale vše záleží na konkrétním typu. S většinou lze kultivovat i trávník, pokud jde nože nastavit na několikamilimetrovou hloubku. Jak už ale název napovídá, cílem těchto systémů je zkombinovat několik strojů najednou, a přestože specializované stroje dokáží mnoho věcí lépe, je přeci jenom příjemné mít vše v jednom stroji a nemít celou dílnu nebo garáž zabranou specializovanými stroji. Pokud navíc vezmeme v potaz i cenu tak univerzální stroj vyjde levněji s běžnou cenovkou kolem 15 až 20 tisíc korun.