V posledních letech došlo k rapidnímu vývoji baterií, a přestože tento vývoj je výrazně viditelnější v odvětvích výpočetní techniky jako jsou telefony nebo počítače, vylepšení akumulátorů se již v předchozích letech dotklo i dílen. Ještě před deseti lety byly aku-vrtačky nebo aku-šroubováky výrazně odlišné od těch, které vyžadovaly připojení do sítě, ale dnes už lze velikostně poznat rozdíl jenom u těch nejvýkonnějších a ty pro běžné příležitostné domácí použití vypadají jenom jako verze bez kabelu. Podobná změna se konečně dostala i do oblasti zahrady, ale jak žhavá tato změna je?

Sekačky

Už několik let je možné na českém trhu pořídit sekačky na trávu s akumulátorem, ale jejich cena je vždy výrazně, a očekávatelně, vyšší než u verze, která vyžaduje připojení, ale také se vždy našlo něco, co měnilo situaci ve prospěch síťového modelu. Příkladem může být o něco nižší výkon, vyšší hmotnost nebo nemožnost pracovat s nástrojem celý den.

Naštěstí dnes je situace již jiná, a přestože jsou akumulátorové sekačky stále dražší než jejich kabelové protějšky, rozdíl už není tak markantní a nad bateriovou verzí se již dá uvažovat. Příkladem za všechny budiž elektrické vřetenové sekačky, které se v kabelové verzi dají pořídit od 6000 a v akumulátorové od 9000. Rozdíl v ceně je sice 50%, ale ještě před několika lety by to byl dvojnásobek. Krom toho není rozdíl ve výkonu a u relativně malého a specifického trhu vřetenových sekaček si výrobce může dovolit cenu trošku zvednout – není velká konkurence.

Ostatní nářadí

O sekačkách již samozřejmě člověk ví, ale jak jsou tom výkonnostně další zahradní stroje? Nejčastější akumulátorovou verzí na trhu v rámci dalších strojů jsou křovinořezy. Výhodou tohoto stroje bylo, že vlastně vždy byly v zahradním prostředí používány ty elektrické a nemusely tedy soupeřit s motorovými verzemi. K transformaci tedy došlo plynule a bez jakýchkoli problémů.

Druhým příkladem jsou motorové pily, jejichž akumulátorové verze momentálně zažívají menší rozmach – přeci jenom ne každý doma využije motorovou pilu. Nicméně právě akumulátorové pily vyjdou v některých případech levnější než menší motorové verze a jenom o něco dráž než síťové varianty, přitom jejich výkon je pro menší zahradu dostačující. Je sice pravda, že velmi široké větve jsou i s moderní akumulátorovou pilou nejspíš za hranicí možností těchto strojů, ale na běžně řezání středních větví, menších stromků nebo třeba prken jsou akumulátorové pily naprosto dostačující a pohodlnější než motorové protějšky.

Stále velké proti

Přestože akumulátory postoupily ve vývoji daleko a notebooky vydrží přes 10 hodin a Tesla Model S urazí zaručeně přes 500 km, jedná se většinou a dražší varianty, a jako v případě Tesly si za opravdu kvalitní akumulátorové nářadí musí člověk připlatit. Nicméně jelikož trh se zahradním nářadím není tak velký jako ten automobilový nebo jakýkoli s elektronikou, inovace se do něj dostávají pomaleji, a co se baterií týče, nenajde se žádný opravdový průkopník. Nejspíš si musíme počkat na další generaci za 10 let, protože tou dobou stávající generace doslouží a majitelé momentálně nových akumulátorových strojů se budou dívat po nových modelech, od kterých bude očekáváno výrazně víc.